You are currently viewing Kohviautomaat vs müügiautomaat – kõik, mida nende kohta teadma peaksid

Kohviautomaat vs müügiautomaat – kõik, mida nende kohta teadma peaksid

Kohviautomaat on masin, mida meie kandis tuntakse erinevate nimede all. Neist nimedest levinuimad on vending automaat, kuumajoogiautomaat ja müügiautomaat. Samas on terve hulk inimesi, kes kohviautomaadina peavad eelkõige silmas täisautomaatset kohvimasinat. Selle viimase kohta käiva pikema postituse leiad siit.

Selleks, et asi tavakasutajale selgemaks saaks, räägingi tänases postituses sellest, mis on kohviautomaat (müügiautomaat), mida ta teeb ja millistel puhkudel ta eelkõige kasutamiseks sobib.

Kohviautomaat vs müügiautomaat vs vending automaat – milline vahe neil on?

Üsna lihtsustatult öeldes on nende vahe selline:

 • Kohviautomaat on ilma maksesüsteemita masin, mis pakub ainult kohvi ja muid kuumi jooke.
 • Müügiautomaat võib olla nii kohviautomaat, millel on küljes maksesüsteem kui ka pudelivett ja suupisteid pakkuv automaat.
 • Vending automaat – see on rahvusvaheline termin, mida meie kandis kasutatakse nii kohviautomaadi kui ka müügiautomaadi tähistamiseks.

Kellele ja kuhu sobib kohviautomaat?

Kohviautomaat ehk vending automaat annab eelkõige võimaluse pakkuda suurt valikut erinevaid jooke, mistõttu sobib ta peamiseks kasutamiseks sellistes kohtades nagu:

 • bürood,
 • tootmisettevõtete puhkenurgad,
 • koolid,
 • fuajeed,
 • lennujaamad,
 • ärikompleksid

Paljud maksesüsteemiga varustatud kohviautomaadid annavad võimaluse seadistata masin tööle selliselt, et saad ise otsustada, kas masin pakub jooke tasuta või müüb jooke raha eest (nt müntide või kaardimaksega).

Seega tasub kohviautomaadi soetamisele mõelda siis kui sinu päevane kuumade jookide valmistamise kogus on suur ning kui lisaks kohvile peab masin pakkuma ka muid jooke (nt. kakao, mustikajook, tee, või puljong).

Miks valida kohviautomaat (vending automaat)?

Erinevalt naturaalse piimaga töötavast espressomasinast nõuab vending automaat vähe tähelepanu. Samuti kulub tema hooldamise peale märkimisväärselt vähem aega. Sinu jaoks tähendab see seda, et saad kohvimasinaga toimetamise arvelt rahus olulisemate asjadega toimetada.

Vending automaatide plussid Vending automaatide miinused
Masin toimib iseseisvalt, st sul ei ole vaja eraldi personali sellega tegelemiseks Mida rohkem on masinal funktsioone, seda suurem võib esmane investeering olla
Automaadi kasutamine on väga lihtne Nõuab rohkem ruumi kui tavaline kohvimasin
Kuivõrd masin käib toorainega säästlikult ümber, siis see aitab kulude pealt kokku hoida
Jookide valik on suur (kohvi, kakao, espresso, cappuccino, mustikajook, tee jne.)
Võimalik on valmistada erineva kangusega kohvijooke
Valmiv kohv on alati värske
Kohviautomaadis olev pesuprogramm annab ise märku sellest kui hoolduse aeg on käes
Masinat saab ööpäevaringselt kasutada

Kõigele lisaks annab kuumajoogiautomaat võimaluse määrata jookidele just sulle sobivad hinnad ja masinale paigutatud maksesüsteemi (mündilugeja või kaardilugeja) abil kohvi kulude pealt kokku hoida.

NB! Kogemused näitavad, et ka mõnekümnesendine kohvi hind distsiplineerib kasutajaid tublisti ja aitab asjatuid kulutusi korralikult vähendada.

Kohviautomaat vs müügiautomaat - kõik, mida nende kohta teadma peaksid

Müügiautomaat suupistete ja pudelivee pakkumiseks

Paljudes ettevõtetes ei ole eraldi sööklat või toitlustuse võimalust. Sellisel juhul oleks mõistlik oma kohviautomaadile lisaks ka suupistete valikut (nt. šokolaadid, kommid, snäkid jne.) ja pudelivett pakkuv müügiautomaat soetada.

Täiendavalt on olemas külmutusseadmega varustatud müügiautomaate, mis tavaliste suupistete ja pudelivee kõrvale pakuvad ka praade, mida saad mikrolaineahjus soojaks ajada ja seejärel koha peal tarbida.

Müügiautomaat on energiasäästlik

Enamik automaatidest jahutavad ainult enim ostetud jooke või hoiavad jahutust sees vaid teatud perioodi päevast (nt vahemikus 07.00-18.00). Kasutajatele sobiva jaheda jookide temperatuuri hoidmiseks on automaatidel õhukindlad uksed.

Kohviautomaat ja suupisteid pakkuv müügiautomaat annavad raamatupidajale tehingutest ülevaate

Raamatupidajatel on üldjuhul tööd väga palju, mistõttu nende elu lihtsustamiseks annavad paljud müügiautomaadid automaatselt tehtud tehingute koha ülevaate.

Selle kohta soovitan masina müüjalt kindlasti uurida, kas ka sulle pakutaval masinal see võimalus olemas on.

Automaadi keskmine tööiga on 5-10 aastat

Kohviautomaadi pikk tööiga on üks peamiseid põhjuseid, miks ettevõtetes olevad kümned erinevad kohvikannud oleks mõistlik ühe korraliku müügiautomaadi vastu välja vahetada. Ka see võimaldab pikas plaanis kuludelt kenasti kokku hoida.

Kuidas kohviautomaat ja müügiautomaat tehinguid kontrollib?

Kuidas müügiautomaat tehinguid kontrollib?

Juhul kui sinu müügiautomaadile on paigaldatud makseterminal (nt kaardi-, paberraha- või mündilugeja), siis on mõned korduma kippuvad küsimused, millele on aeg vastuseid anda.

Millised makseviisid masinatel on?

Eelkõige sõltub see kasutaja vajadustest. Võimalik on paigaldada järgmised valikud:

 • sularaha (mündid, paberraha)
 • pangakaardimakse
 • nutimakse ehk mobiilimakse
 • žetoonimakse
 • mälukaardimakse
 • tooteid saab tasuta

Tasub enne masina soetamist enda jaoks selgeks mõelda, millist lahendust sina vajad ja sellest konsultandile märku anda.

Kuidas automaat õigel rahal ja valerahal vahet teeb?

Kõikidele masinatele on paigutatud skänner, mis tunneb ära, kas sisestatud raha puhul on tegu legitiimse või valerahaga.

Raha sisestamisel läbib paberraha skänneri, mis saadud pildi abil tuvastab koheselt, mis tüüpi rahaga on tegu. Lisaks teeb ta vahet erinevatel magnetilise- või helendava tindiga paberrahadel. Juhul kui tegu on kasutuskõlbmatu või valerahaga, siis saadetakse need kasutajale vahetusraha jaoturi kaudu tagasi.

Kui lihtsamad vending automaadid võrdlevad münte nende mõõtude järgi (nt mündi paksus, diameeter ja pinnal olevad konarused), siis uuemad masinad kasutavad müntide lugemiseks elektromagnetvälja.

Kõik see tagab, et masinas kasutatav raha on seaduslik ja kasutuskõlblik.

Mida kohviautomaati valides arvestada?

Kasutajate maitse-eelistused kipuvad olema seinast seina, mistõttu ka ootused masinale on erinevad. Seetõttu tasub müüjaga enne valiku tegemist kindlasti konsulteerida.

Eelkõige pead kohviautomaati valides arvestama alljärgnevate teguritega:

 • milline on valmistatav jookide kogus (päeva kohta)?
 • milline on töökohtade arv müügiautomaadi paiknemise kohas?
 • millist jookide valikut peaks kohviautomaat pakkuma?
 • kas jooke pakutakse tasuta või vajad ka maksesüsteemi?
 • kas muudele funktsioonidele lisaks peaks masinat ka mobiilirakenduse kaudu võimalik juhtida olema?
 • kas masina jaoks mõeldud kohas on piisavalt ruumi?

Selleks, et otsusele jõudmine lihtsam oleks, siis tule meie salongi ja me aitame sul valida just sellise kohviautomaadi, mis vastab töökohtade arvule ja valmistatava kohvi kogusele.

Kokkuvõtteks: kohviautomaat aitab kokku hoida nii aega kui ka raha

Olles selle postituse läbi lugenud, oled ilmselt nõus, et vending kohviautomaat või müügiautomaat ei ole sobilik igas olukorras kasutamiseks. Eelkõige sobib ta sinna, kus vajatakse suurt valikut kuumi jooke ja suupisteid ja kus päevane valmistamisele kuuluv jookide kogus on suur. Neile tingimustele vastates on vending automaat väga hea valik, mis aitab kokku hoida nii aega kui raha.

Meie pakutavad vending kohviautomaadid leiad siit »