You are currently viewing Kohvimasina hooldus – kõik, mida selle kohta teadma peaksid

Kohvimasina hooldus – kõik, mida selle kohta teadma peaksid

Kohvimasina hooldus on tegevus, mida üsna paljud kasutajad kas unustavad teha või teevad valesti. Seetõttu toon tänases postituses välja peamised asjad, mida siinjuures tähele panna.

Niisiis, mida hõlmab endas kohvimasina hooldus? Eelkõige tuleb ära teha katlakivi eemaldamine kohvimasinast. Samuti pead vaatama, et kõik eemaldatavad osad oleksid puhtad ning masin ei sisaldaks puhastusainete jääke. Espressomasina puhastamisel tuleb täiendavalt rõhku panna ka piimasüsteemide puhastamisele.

Seda, kuidas ühte või teist asja paremini teha, kirjeldangi nüüd lähemalt.

Kuidas hooldada espressomasinat?

Espressomasin on oma olemuselt veidi keerukam kui tavaline kodukasutamiseks mõeldud filterkohvi masin. Siinkohal mõned näpunäited, kuidas selle konkreetse kohvimasina hooldus hästi ära teha.

Kasuta ainult ette nähtud puhastusvahendeid

Espressomasinaid on erinevaid ja seetõttu vaata kindlasti läbi masinaga kaasa tulevad kasutus- ja hooldusjuhised. Üldjuhul aga on mõistlik silmas pidada, et kohvimasina hooldus tahab saada puhast (ja sooja) vett ning spetsiaalselt espressomasinate puhastamiseks ette nähtud puhastusvahendeid.

Kui müügil on konkreetse espressomasina firma poolt pakutavaid vahendeid, siis tasub neid kindlasti muudele eelistada.

Meie e-poest leiad suure hulga kohvimasinate puhastusvahendeid. Leiad need siit.

Filtri vahetamine

Kui juba kohvimasina puhastamine on ette võetud, siis ei tasu ka filtrit kahe silma vahele jätta. Filtri ülesanne on puhastada vett ning vähendada katlakivi teket. Miks aga peaksid katlakivi tekke pärast muretsema? Peamiselt seetõttu, et see muudab sinu joogi maitset ja vähendab kohvimasina eluiga.

Tänapäeval on enamik espressomasinates piisavalt nutikad ja annavad sulle ise märku selle kohta, kui on aeg filtrit vahetada. Juhul kui sinu masin seda ei tee, siis pead filtri vahetamise käsitsi ära tegema.

Kohvimasina puhastamine ja katlakivi eemaldamine kohvimasinast

Üks peamiseid tegureid, mis sinu kohvimasina eluiga vähendab, on katlakivi teke. Kui tegu on raua ja lubjarikka kareda veega, siis on katlakivi kiire tekkima ja seega on katlakivi eemaldamine kohvimasinast väga oluline.

Juhul kui sinu espressomasinas on katlakivi, siis võid arvestada, et see takistab veevoolu, ja vähendab boileri efektiivsust. Samuti tekitab katlakivi probleeme vee kuumenemisel ja seetõttu peab kohvimasin kulutama rohkem elektrienergiat.

Katlakivi muudab ka kohvi maitseomadusi. Nt täiuslikult valmistatud kohvi peal olev crema kiht on kohev, kergelt vahtrasiirupise värvusega ning maitselt magus. Katlakivi sisaldavas masinas aga maitseomadused ja välimus muutub, mistõttu espresso maitse mõrkjas ja välimuselt on crema kiht õhuke ning tumepruun.

Piimavahustaja puhastamine

Iga kord kui oled oma espressomasinaga valmistanud kuumi piimajooke, tuleb piimavahustaja kindlasti puhastada.

Neil masinatel, mida korralikult ei hooldata tekib üsna ruttu kas piimajääkide ummistus või siis hakkavad erinevad masina osad kokku kleepuma. Headel espressomasinatel on olemas automaatne puhastussüsteem, mis selle asja ise korda ajab.

Kui sinu masinal automaatne puhastussüsteem puudub, siis pead masina piimavahustaja detailid lahti võtma ja osad sooja vee all üle loputama.

Piimavahustaja aurutoru puhastamine

Sama lugu kehtib ka piimavahustaja aurutoru puhastamise kohta. Kui aurustaja on ummistunud, siis tuleb ta lahti võtta ja puhastada.

Selleks, et aru saada, kas tegu on piimavahustaja aurutoru ummistusega, võta vahustaja otsik masina küljest ära ja lase masina auruorust auru välja. Jälgi, et välja tulev aur oleks ühtlane ja tugev. Kui mitte, siis võib suure tõenäosusega olla tegu ummistusega ja sel juhul pead vaatama, kas katlakivi eemaldamine selle probleemi lahendab.

Piimavoolikud

Piimasüsteemi puhastamise juures veendu, et piimavoolikud oleksid terved ja puhtad. Tavakasutuses oleva kohvimasina puhul oleks mõistlik piimavoolikuid vahetada iga kolme kuu järel, aga juhul kui valmistate oma kohvikus või büroos professionaalse kohvimasinaga 50 või rohkem kohvijooki päevas, siis oleks mõistlik piimavoolikuid vahetada iga kuu.

Kohvimasina hooldus eeldab kohvipaksusahtli tühjendamist

Paljud kasutajad kipuvad aeg-ajalt laisad olema ja masinat „petma“ sellega, et teevad korraks kohvipaksu sahtli lahti ja seejärel panevad selle kinni. Probleem tekib aga sellest, et masin ei ole ette nähtud töötama suurema kohvipaksu hulgaga kui sinna mahub.

Seetõttu annab masin sulle märku kui sahtel vajab tühjendamist. Sinu ülesanne on masina tervise huvides seda teadaannet tähele panna, kohvimasina puhastamine ette võtta ja sahtel tühjendada.

Veendu, et masinasse ei ole pesuvahendit jäänud

See punkt käib eelkõige nende masinate kohta, millel puudub automaatne puhastussüsteem, mis ise reguleerib vajalikku puhastusaine ja loputusele kuluva vee hulka. Sinu ülesanne on veenduda, et peale masina pesemist ei oleks masinasse puhastusvahendeid või nende jääke jäänud. Vastasel korral võid olla üllatunud, et sinu kohvijook on tavapärasest veidi erineva maitsega.

Kohvimasina hooldus peab toimuma regulaarselt

Rusikareegel on see, et kui kohvimasinat on kasutatud, siis oleks mõistlik kohvimasina puhastamine ka ette võtta. Mida kauem sinu masin puhastamata seisab, seda keerukam on toda toimingut hiljem teha.

Õlised kohvijäägid, katlakivi ja muu rämps kipub kogunema ja see mõjutab nii kohvi maitset kui ka sinu kohvimasina eluiga.

Väiksemad puhastustoimingud tee koheselt ja suuremad (nt masina lahti võtmine) vähemalt kord kuus.

Kohvimasina hooldus kodustes tingimustes

Vaata, millised on sinu kohvimasina eemaldatavad osad (kohvipress, piimavahustaja, kohvitassi aluskandik), võta need masina küljest lahti pese piimajääkidest ja kohvi kasutamisel tekkinud õlistest jääkidest.

Masina kasutusjuhendist tasub järele uurida, kas neid osasid võib nõudepesumasinasse panna. Kohvipressi nõudepesumasinasse panna ei tohi ja pestakse seda vastava pesutabletiga.

Ära kasuta vahendeid, mis ei ole kohvimasinate puhastamiseks mõeldud.

Internet on täis erinevatest juhenditest, kuidas käepäraste vahendite abil kodu korras hoida. Paraku aga enamik neist ei sobi kohvimasina puhastamiseks. Seega proovi vältida nende kasutamist, sest vastasel korral võid negatiivse üllatuse osaliseks saada (nt rikud kohvimasina detaile või sinu tehtava kohvi maitse).

Peale katlakivi eemaldamist loputa masin, tee üks tass kohvi, mis joomisele ei kuulu ja vala ära

Kui katlakivi eemaldamine kohvimasinast on teostatud, siis valmista üks-kaks tassitäit kohvi (või lihtsalt vett), mis joomisele ei kuulu. Selliselt tegutsedes väldid seda, et ka vähimad katlakivi eemaldaja osad masinasse jäävad.

Peale seda kui kohvimasina puhastamine on lõpetatud, võid endale tegevuse tähistamiseks ühe hea tassi korraliku kohvi valmistada.

Katlakivi ennetamine

Katlakivi tekib eelkõige sellest, et Eestis kasutatav vesi on väga kare ehk lubjarikas ja seetõttu ähvardab tekkinud katlakakivi sinu masina peamiselt kas küttekeha läbipõlemisega või veega kokkupuutuvate detailide ummistusega. Seega, mida karedam on vesi, seda kergemini katlakivi vee kuumutamisel tekib.

Lisaks: nagu ka eespool juba mainitud, siis katlakivi sinu kohvimasinas muudab joogi maitset ja vähendab sinu masina eluiga. Selleks, et kohvimasina hooldus oleks põhjalik, tuleb katlakivi eemaldamine kohvimasinast järjepidevalt ette võtta.

Uuri välja vee kareduse aste

Paljudel espressomasinatel on kaasas ribatestid, mille abil saad vee kareduse ära mõõta ja vastavalt sellele oma masina seadistada. Vajadusel küsi ribatesti Päikesekohvist ja anname selle sulle tasuta.

Vee kareduse mõõtmine ja seadistamine on oluline ka seetõttu, et vale karedusastme puhul pead hiljem masina hooldusele ja hooldusvahendite hankimisele rohkem aega ja raha kulutama.

Kasuta veefiltreid

Veefiltrite peamine ülesanne on:

  • sinu kohvimasinas katlakivi tekke vähendamine
  • vett filtreerides eemaldamaks seal olla võivaid mikroobe, kloori ja raskemetalle.

Tasub aga tähele panna, et isegi juhul kui sa kasutad veefiltreid, siis aeg-ajalt tuleb sellegipoolest katlakivi eemaldamine kohvimasinast ette võtta. Veefiltrit ostes jälgi kas filtril on olemas katlakivi vähendamise omadus.

Meie pakutavad veefiltrid leiad siit.

Kui tihti peab katlakivi eemaldama?

See, kui tihti tuleb katlakivi eemaldada, sõltub peamisel neist teguritest:

  • Vee kareduse aste
  • Vees sisalduvate raua- ja lubisoolade rohkus
  • Valmistatava kohvi arv
  • Veefiltri olemasolu

Paljudel kohvimasinatel on olemas automaatne katlakivi eemaldamise funktsioon, mis selle kõik sinu eest ära teeb. Samuti annavad paljud masinad vastava märguande tulukesega või teatega ekraanil märku kui katlakivi eemaldamist vajab.

Kui sinu masinal seda võimalust ei ole või kui masin ei teata, et katlakivi on vaja eemaldada, siis mõistlik oleks seda teha kas hiljemalt kord kvartalis või kodumasinatel iga 200-300 kohvitassi valmistamise järel.

Katlakivi eemaldamata jätmine katkestab masina garantii

Olgugi, et igale masinale on ette nähtud garantiiaeg, siis katlakivi eemaldamata jätmisest tingitud masina rikked üldjuhul garantii alla ei lähe. Peamine põhjus seisneb selles, et garantiitööde alla kuuluvad tooted, mida on korrapäraselt ja vastavalt juhenditele hooldatud.

Seetõttu on mõistlik oma kohvimasina hooldus järjepidevalt ära teha.

Kokkuvõte: kohvimasina hooldus tagab sinu masinale pikema eluea ja maitsvama kohvi

Kui oled edukalt kõik selles postituses kirjutatud nõuanded läbi lugenud, siis oled ilmselt aru saanud, et kohvimasina hooldus on oluline ja tuleb korrapäraselt ära teha. Vastasel juhul võib sind ees oodata kohvimasina remont ja eriti halval juhul uue masina ost.

Samas aga olen kindel, et nende nippide abil suudad tulevikus oma kohvimasina eluiga tublisti pikendada ja ka edaspidi maitsvat kohvi nautida.

Meie pakutavad kohvimasinate hooldustarvikud leiad siit.