You are currently viewing Parimad kohvioad – Fairtrade ja Rainforest Alliance sertifikaadiga kohvioad teadlikule kohvisõbrale

Parimad kohvioad – Fairtrade ja Rainforest Alliance sertifikaadiga kohvioad teadlikule kohvisõbrale

Mille poolest erinevad kohviubade sertifikaadid ?

Kohv on üks maailma enim kaubeldavaid toiduaineid ning on väga olulisel kohal Ladina-Ameerika, Aasia ja Aafrika riikide majanduses. Miljonid inimesed üle maailma alustavad oma päeva tassi kohviga ning see on ka kaaslaseks lugematutele vestlustele meie igapäeva elus. Iga päev valmistatakse üle 1,6 miljardi tassi kohvi.

Maailmas on üle 125 miljoni inimese, kelle elatised sõltuvad just nimelt kohvist (FairTrade Intenational, n.d.) Kahjuks aga peavad eelmainitud piirkondade väiketalunikud silmitsi seisma mitmete raskustega, mille hulka kuuluvad vaesus, tooraine hindade kõikumine ning kliimamuutusest tingitud ebaühtlane sademehulk, mis on saagile hävitava toimega. (Rainforest Alliance, 2016)

Fairtrade - Õiglane Kaubandus Toeta väiketootjat ja osta Õiglase Kaubanduse logoga kohviube

Enamikel kohvi tootvatel talunikel pole kahjuks sellest armastatud ja väärtuslikust saagist usaldusväärset ja stabiilset elatist võimalik teenida. Kogu maailma kohvitoodangust moodustavad 70-80% väiketootjad. See on ka üks põhjustest, miks Õiglase Kaubanduse (ingl. k FairTrade) tegevus on suunatud just väiketootjate organisatsioonidele. Kui inimesed ostavad Õiglase Kaubanduse sertifikaadiga kohvi, toetavad nad põllumajandustöölisi, kes omakorda saavad luua oma peredele ja kogukonnale parema elukvaliteedi.

Ostes Õiglase Kaubanduse logoga kohvi, toetatakse ka paremate ning kvaliteetsemate ubade tootmist, mida on võimalik kohandada kliimamuutuste mõjudele vastavalt. See on kasulik nii meile, ostjatele kui ka väiketootjatele. (FairTrade Intenational, n.d.)

Õiglase Kaubanduse kohv on Õiglase Kaubanduse rahvusvahelise süsteemi kaudu sertifitseeritud kohvibränd. Need kohvibrändid hangivad oma toorainet usaldusväärsetelt põllumeestelt ja palkavad töötajaid õiglase palga eest. See on rahvusvaheline sümbol, mis näitab kõrget kvaliteedi taset. Samuti sümboliseerib see talunike ja kohviröstijate kaitset ekspluateerimise eest. (McAree, n.d.)

Rainforest Alliance - Vihmametsade liidu sertifikaat Rainforest Alliance sertifikaat – heategu keskkonnale ja kohvi kasvatajate kogukonnale

Alates 1995. aastast on Vihmametsade Liit (ingl. k Rainforest Alliance) tugevdanud jätkusuutlike kohvikasvatajate positsiooni koolitades neid meetodites, mis suurendavad saaki ja kaitsevad Maa tervist ja heaolu tulevastele põlvedele. Kõik see on osa nende ülemaailmsest strateegiast, mis tagab pikaajalise heaolu erinevatele taludele ja ka metsadele, millest me kõik sõltume.

Vihmametsade Liit teeb koostööd jätkusuutlike kohvikasvatajatega, et parandada nende toimetulekut ning oma kogukonna tervist ja heaolu. Vihmametsade Liidu sertifikaat edendab ka töötajate elu- ja töötingimusi, soolist võrdõiguslikkust ja põllumajandusega seotud perede laste ligipääsu haridusele. (Rainforest Alliance, 2016)

Vihmametsade Liidu sertifikaat tähendab, et toote (või konkreetse koostisosa) on tootnud põllumehed, metsamehed ja/või ettevõtted, kes teevad omavahel koostööd, et luua maailm, kus inimesed ja loodus harmoonias arenevad, kasvavad ja säilivad. (Rainforest Alliance, 2016)

 

Rainforest Alliance/Vihmametsade Liit vs Fairtrade/Õiglane Kaubandus

Kuigi mõlemad sertifikaadid toetavad planeedi ja selle elanike heaolu, on Õiglase Kaubanduse ja Vihmametsa Liidul siiski erinevusi, mida tasub kaaluda.  (Hoch, n.d.)

Õiglase Kaubanduse sertifikaadi eesmärk on toetada armastatud kohviubade kasvatamise taga olevaid inimesi – talunikke ja nende töötajaid. See sertifikaat keskendub talu harivate inimeste elu ja kogukondade parandamisele. Õiglase Kaubanduse sertifitseerimine aitab parandada ebasoodsas olukorras olevaid tootjaid ja tarbijaid edendades õiglasi kauplemistingimusi. (Hoch, n.d.)

Vihmametsade Liidu sertifikaatide kohvifarmide keskkonnatulemused on paremad kui sertifitseerimata farmidel. Selle organisatsiooni eesmärk on säästva maailma standardite ja poliitika rakendamise abil kaitsta planeeti, parandades samal ajal põllumeeste ja nende kogukondade elu. See paneb rohkem rõhku maakera sotsiaalsete, majanduslike ja keskkonnatingimuste parandamisele. (McAree, n.d.)

Nido R. Qubein on öelnud, et „Distsipliini hind on alati odavam kui kahetsuse hind.“ Oma panust mitte andes võib meid pikalt saata kahetsus- või süütunne meid ümbritseva maailma hoolimatuse osas. Seda vältida on aga lihtne: kohvisõpradel tasub osta veidi kallimat, kuid orgaanilisemat, kvaliteetsemat ning ülla eesmärgi nimel toodetud kohvi. Meil, kui tarbijatel tasub rohkem raha kulutada Vihmametsa Liidu või Õiglase Kaubanduse sertifikaadiga kohvile. Sellisel viisil on kindel, et meie panus aitab parandada ubade kasvatamise ja töötlemise protsessi ning ka sellega seotud tööliste heaolu.

Ole teadlik tarbija, vali sertifikaadiga kohvioad millega säästad keskkonda ja toetad otse kohviubade tootjaid.

Soovid abi õigete kohviubade valimisel? Võta meiega ühendust ja vaata meie e-poodi!