You are currently viewing Kõik mida sa peaksid teadma kofeiinivaba kohvi kohta!

Kõik mida sa peaksid teadma kofeiinivaba kohvi kohta!

Sõltumatud teaduslikud tõendid näitavad, et kofeiiniga või kofeiinivaba kohv on seotud paljude ainulaadsete tervisega seotud eelistega, sealhulgas pikema elueaga ning mitme vähi ja krooniliste haiguste riski vähenemisega.

Kas tead, kuidas kofeiinivaba kohv „avastati“?

Suur osa kohvijoojatest valivad kofeiini sisaldavaid kohviube, kuid kofeiinivaba kohv on suurepärane võimalus neile, kes soovivad kohvi joomise maitset ja sotsiaalseid sidemeid ilma kofeiinist saadava energialaenguta.

Esimese kaubanduslikult eduka kofeiinivaba meetodi leiutas umbes 1905. aastal Saksa kohvikaupmees Ludwig Roselius. USA Today News väidab sõnul väidab üks kofeiinivaba kohvi päritolu pärimus, et Roselius sai merevees leotatud kohviubade saadetise. Ubade ära viskamise asemel otsustas Roselius neid töödelda ja katsetada. Ta avastas, et kohvist oli eemaldatud kofeiinisisaldus, kuid see maitses siiski nagu kohv, kuigi veidi soolane.

Kas kofeiinivaba kohv on kofeiinivaba?

Nagu tavaline kohv, saab ka kofeiinivaba kohv alguse roheliste röstimata ubadena. Kõvad oad soojendatakse ja leotatakse vedelikus kofeiini lahustamiseks ja eemaldamiseks neljal erineval meetodil (nt kasutades ainult vett, kasutades vee ja lahustite (kõige sagedamini metüleenkloriidi või etüülatsetaadi) segu jne).

Kõik need meetodid on ohutud ja kui kofeiin on eemaldatud (hästi, vähemalt 97% sellest), oad pestakse, aurutatakse ja röstitakse temperatuuril, mis aurustab kõik kofeiini eemaldamiseks kasutatud vedelikud.

Kui palju kofeiini on kofeiinivabas kohvis?

Kofeiini eemaldamine eemaldab umbes 97% või rohkem kohviubades olevast kofeiinist. Tüüpiline tass kofeiinivaba kohvi sisaldab umbes 2 mg kofeiini, võrreldes tavalise tassi tavalise kohviga, milles on umbes 95 mg kofeiini.

Kui soovid teada, kas kofeiini eemaldamise protsess ise on ohutu, on vastus jaatav. Toidu- ja Ravimiametid on kehtestanud range standardi tagamaks, et kohvi kofeiini eemaldamiseks kasutatavate lahustite väikesed jäägid on ohutud.

Kohvioad TCHIBO kofeiinivaba

Kas kofeiinivaba kohv on minu jaoks halb?

Kofeiinivaba kohv on maitselt ja välimuselt sarnane tavalisele kohvile, kuid sisaldab väga vähe kofeiini. Puuduvad tõendid, mis viitaksid sellele, et kofeiinivaba kohvi joomine on inimese tervisele kahjulik. Seega nagu nö tavaline kohv, on ka kofeiinivaba kohv tarbimiseks ohutu ja see võib olla osa tervislikust toitumisest.

Kofeiinivaba Filtrikohv TCHIBO Decaf 500g

Kui palju kofeiini on liiga palju?

Toitumist, sealhulgas kohvi joomist, reguleerivad tervishoiuasutused üle maailma on jõudnud järeldusele, et enamiku täiskasvanute jaoks võib mõõdukas kofeiini tarbimine olla tervisliku toitumise osa – tavaliselt kuni 400 mg päevas või umbes 4-5 tassi kohvi. Teatud haigusseisunditega inimeste puhul võivad juhised erineda.

Kofeiinivaba kohvi joomise kasu tervisele

Üha suurem hulk teadusuuringuid viitab sellele, et kohv sisaldab mitmeid inimese tervisele kasulikke ühendeid. Näiteks viitab suur 2017. aasta ülevaade, et kohvi joomine võib vähendada riski haigestuda teatud vähivormidesse, sealhulgas:

  • eesnäärmevähk
  • nahavähk
  • maksavähk
  • leukeemia
  • endomeetriumi vähk
  • suuvähk

Kuid suur osa uuringutest käsitleb tavalise kohvi kasulikkust tervisele, vähesed uuringud keskenduvad konkreetselt kofeiinivabale kohvile. Seega pole selge, kas tavalise kohvi kasulikkus tervisele laieneb ka kofeiinivabale.

Sellegi poolest leidsid 2017. aasta ülevaate autorid seose kofeiinivaba kohvi joomise ning kardiovaskulaarsetest põhjustest tingitud suremuse vähenemise vahel. Teadlased täheldasid suurimat riski vähenemist inimestel, kes jõid kaks kuni neli tassi kofeiinivaba kohvi päevas.

Neile, kes soovivad oma kofeiini tarbimist vähendada, on kofeiinivaba kohvi peamiseks eeliseks palju väiksem kofeiinisisaldus. Liiga palju kofeiini tarbimine võib mõnel inimesel põhjustada ebameeldivaid kõrvalmõjusid, sealhulgas:

  • uneprobleemid
  • peavalu
  • iiveldus
  • närvilisus
  • suurenenud südame löögisagedus
  • kõhuhäda
  • ärevus
  • düsfooria või õnnetu tunne

Kuid naised, kes on rasedad, imetavad või soovivad rasestuda, peaksid rääkima oma arstiga ohutu kofeiini koguse kohta.

Arstid võivad samuti soovitada teatud haigusseisunditega inimestel kofeiini tarbimist piirata. See võib hõlmata inimesi, kellel on:

  • unehäired
  • ärevus või stress
  • kardiovaskulaarsed seisundid
  • põie probleemid
  • seedeprobleemid, nagu maohaavandid või happe refluks

Mõned ravimid, nagu teatud antibiootikumid ja antidepressandid, võivad samuti kofeiiniga nö. suhelda, seega võib arst või apteeker soovitada nende ravimite võtmise ajal kofeiini piirata või vältida.

 

Kofeiini tarbimisele mõeldes pea meeles, et kofeiini ei leidu mitte ainult kohvis, vaid ka teistes toitudes ja jookides, seega kaalu kõiki võimalikke allikaid. Iga keha on erinev, seega peaksid kõik kontrollima tunnustatud asutuste tervisesoovitusi, kuulama oma keha, kuidas see kofeiinile reageerib, ja küsimuste korral konsulteerima oma arstiga.

Soovid abi õigete kohviubade valimisel? Võta meiega ühendust ja vaata meie e-poodi!