Kuidas leida parimad kohvioad? Kõik, mida selle kohta teadma peaksid

Kuidas leida parimad kohvioad? Kõik, mida selle kohta teadma peaksid

Meie käest küsitakse pidevalt, et „Valik on väga suur, aga kuidas ma selle valiku seast leian kõige paremad kohvioad?“. Seega toongi selles postituses välja peamised tegurid, mille põhjal leiad lihtsal viisil enda jaoks just kõige parimad oad ja parimad kohvisordid.

Kõik meie poes pakutavad kvaliteetsed kohvioad leiad siit.

Kuidas leida parimad kohvioad?

Selleks, et leida parimad oad, mis sinu maitsele vastavad on terve hulk erinevaid asju, mida tähele peaksid panema.

Vaata, milline on kohvi röstimisaste

Selleks, et sul oleks lihtsam orienteeruda ja aru saada, millist kohvi ühe või teise röstimisastmega oad sulle pakuvad, teen siinkohal väikese ülevaate.

Heleda röstimisastmega kohvioad

Need tunned ära sellest, et oad on ilma õlijääkideta ja nad on helepruunid. Taolise röstimisastmega oad säilitavad kõige suurema osa oma loomulikust maitsest. Samuti on heleda röstimisastmega oad suurema kofeiinisisaldusega.

Juhul, kui soovid mahedama või hapuka maitsega kohvi, siis vali heledama röstimisastmega oad.

Keskmise röstimisastmega kohvioad

Keskmise röstimisastmega ubadel on võrreldes heledamate ubadega intensiivsem maitse, mistõttu on võimalik tunda konkreetse kohvisordi eripäraseid maitseid ja aroome.

Keskmise röstimisastmega oad on vahepealne variant, mis sobib eelkõige neile inimestele, kellele maitseb hea aroomi ja täidlase maitsega kohv.

Tumeda röstimisastmega kohvioad

Tugevama maitsega kohvi tagavad aga tumedama röstiga oad. Sellise röstimisastmega oad on üldjuhul mõrud, mistõttu kipub suurem osa konkreetse kohvisordi õigest ja loomulikust maitsest kaduma. See on ka peamine põhjus, mis tumeda röstiga oad on maitselt kõik väga sarnased.

Tasub veel ka tähele panna, et mõnikord tahetakse tumeda röstiga varjata kohvi kehva kvaliteeti ja maitset.

Millal on kohvioad röstitud?

Mida värskema röstiga on oad ja mida vähem aega on sellest möödunud, seda parema maitsega kohvi saad. Kohviube ostes jälgi tootja poolset infot pakendil ja vali võimalikult uue kuupäevaga toode.

Millisest on pakutavad kohvisordid?

Maailma kaks levinuimat kohviubade sorti on Robusta ja Araabika. Nende peamine vahe seisneb selles, et araabika kohvil on suuremad maitsenüansid, ta on mahedam ja magusam. Samas sisaldab robusta rohkem kofeiini ning on veidi tummisema (või ehk isegi kõrbenud) maitsega. Seega sobib robusta eelkõige neile, kes eelistavad juua kangemat kohvi või piimaga kohvi.

Robusta puhul tasub silmas pidada veel ka seda, et paljud kohvitootjad kipuvad kohvipaki hinna madalal hoidmiseks teda liialt palju segudesse lisama.

Poelettidelt on võimalik leida kohvipakke, mis sisaldavad ainult araabika kohviube, aga enamasti müüakse siiski segusid. Selleks, et kasutajal oleks lihtsam vahet teha, on üldjuhul kohvipakkidele lisatud märge selle kohta, millise protsentuaalsusega üks või teine sort selles konkreetses pakis esindatud on.

Vaatle kohvipaki sisu

Kohvipakki avades jälgi, kas oad on sama suurusega või paistavad välja erinevad (näiteks osad on rohkem kõrbenud kui teised). Kui mitte, siis võid kindel olla, et selles pakis ei ole just parimad kohvioad, mida turul saada. Mida ühtlasema värvi ja välimusega on oad, seda parema kvaliteediga on tegu.

Juhul kui pakis on õliselt läikivad oad, siis see viitab sellele, et tegu on värskelt röstitud kohviubadega. Pea aga meeles, et võrreldes tumeda röstiga ubadega on heledama röstiga oad vähem õlised.

Parimad kohvioad lõhnavad meeldivalt

Selleks, et aru saada, kas kohvipakis on hea kohvi, pigista pakki, millel on filter ja nuusuta, kas pakist tulev aroom on sulle meeldiv. Indikaator, mis viitab, et tegu on madala kvaliteediga kohviga, on pakist tulev kopitanud lõhn või kõrbenud lõhn. Samuti on halb enne see kui pakist ei tule üldse lõhna.

Kohvisordid on erinevad, aga rusikareegel, mis kehtib kõikide kohvisortide puhul, on siinkohal veel ka see, et mida värskem on kohv, seda intensiivsem ja meeldejäävam on tema lõhn.

Mida kauem on kohvipakk lahti olnud, seda rohkem kaotab tehtav kohv oma maitseomadusi. Seega tasub lahtise kohvi asemel osta pakendatud kohv, samuti tasub lahustuvale kohvile eelistada ube, mis on värskelt röstitud. Röstimise aja saad teada kohvipaki pealt.

Jälgi, et kohvipakil oleks olemas õhuventiil

Erinevalt levinud arvamusest ei ole kohvipakil olev ventiil mitte selleks, et kasutaja saaks sealt kohvi lõhna nuusutada vaid selleks, et pakis olev õhk välja lasta. Seda on vaja selleks, et kohvipakki looduslikul moel tekkinud süsihappegaas välja lasta. Vastasel korral näeksid lettidel pakke, mis on ümarad kui põrsad ja valmis plahvatama.

Seega jälgi, et kohvipakil oleks olemas õhuventiil – ka see viitab, et tegu on heade kohviubadega.

Lisateadmiseks: õhuventiilid on ühesuunalised, st et sealt lastakse õhku ainult välja ja õhku sisse sealt ei pääse. Seega ventiili tõttu ei toimu ka ubade vananemise kiirenemist.

Millisest regioonist on oad pärit?

Juhul kui soovid pehme ja magusa maitsega kohvi, mis on samas ka veidi karamelline, siis peaksid eelistama Lõuna-Ameerikast ja Kesk-Ameerikast pärit kohviube.

Aafrika regioonist pärit kohvioad kipuvad olema kõrgema happesusega, veidi vürtsised ja marjased.

Odavad oad kipuvad olema kehvema kvaliteediga

Seda eelkõige seetõttu, et ubade tootmisprotsess ei ole olnud nii hea (st ka kulukas) kui parimatel kohviubadel. Näiteks: mida kauem oad küpseda saavad seda paremad nad on. Üldjuhul kulubki kohviubadel umbes 8-10 kuud, et õige küpsusaste saavutada.

Kuidas kontrollida, et kohvioad on värsked?

Kõige lihtsam viis kohvubade värskuse kontrollimiseks on see kui:

  • Paned oad õhukindlasse kotti
  • Jätad nad sinna kotti umbes 12 tunniks

Juhul kui hommikul avastad õhku täis koti, siis võid kindel olla, et tegu on värskete kohviubadega. Vastasel korral on ilmselt tegu ubadega, millest tehtav kohv ei ole enam nii maitsev kui ta olla võiks.

Kokkuvõtteks

Nagu eelnevast võisid lugeda, siis parimad kohvioad on võimalik leida mõningate lihtsate nippide abil kas visuaalselt vaadates või nuusutades. Õige kohvisõbrana tead nüüd, millised on head kohvisordid ja oskad nüüd neid ilmselt ka oma sõpradele tutvustada.

Kõik meie poolt pakutavad kohvisordid leiad siit »